18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gorzów Wielkopolski w moich starych fotografiach

Paweł Norak
Gorzowska katedra z XIII wieku
Gorzowska katedra z XIII wieku Paweł Norak
Listopad, to czas na odwiedzanie grobów naszych zmarłych, czas na refleksję i wspomnienia. W listopadowe wieczory lubię zaglądać do albumów fotograficznych, do tych na komputerze, ale jeszcze bardziej do tych tradycyjnych, zakurzonych... Zobaczcie sami moją fotogalerię przedstawiającą Gorzów.

Wspomnienia z fotografii

W tym roku odnalazłem w moim domowych archiwum moje pierwsze zdjęcia, jakie wykonałem w swoim życiu. Są to czarno-białe fotografie mojego rodzinnego miasta - Gorzowa Wielkopolskiego. Na fotografiach widać, że dopiero się uczyłem robić zdjęcia, nie są więc zbyt piękne. Mają jednak dla mnie ogromną wartość sentymentalną.

Magiczne miasto

Gorzów Wielkopolski, to miasto bardzo zniszczone pod koniec drugiej wojny światowej przez oddziały Armii Radzieckiej. Niemniej jednak, jest kilka bardzo magicznych miejsc w tym mieście, do których nie tylko Gorzowianie lubią wracać. Niektóre z takich miejsc znalazłem na swoich fotografiach.

Katedra z XIII wieku

Bardzo dawno temu ta prześliczna świątynia należała do Luteran. [plik 1 lewa]Dziś jest katedrą Kościoła Rzymskokatolickiego. To, co zapamiętam z gorzowskiej katedry[plik 9 prawa], to niesamowity spokój, jaki w każdej chwili dnia można było w niej znaleźć. Położona w samym centrum pozwalała każdemu zaczerpnąć „duchowego tlenu” w dowolnym czasie.

Fontanna Pauckscha

Przepiękna fontanna jest idealną rekonstrukcją oryginalnej rzeźby ufundowanej w 1896 roku przez lokalnego przedsiębiorcę Hermanna Pauckscha. [plik 7 prawa]W czasie II wojny światowej rzeźby były zdemontowane i przetopione [plik 11 lewa]na potrzeby niemieckiej armii. Nowe rzeźby zostały wykonane w 1997 roku.

Niedaleko fontanny stała kiedyś zabytkowa bimba gorzowska, czyli bardzo stary tramwaj. Później jednak został przeniesiony w inne miejsce.

Śfinster – człowiek z żelaza

Ten to dopiero miał historię. Rzeźba została wykonana przez Zbigniewa Frączkiewicza, znanego artysty ze Szklarskiej Poręby. Artysta wykonał wiele takich rzeźb i prezentował je w różnych miastach Polski, na rozmaitych wystawach i happeningach. W sierpniu 1994 roku „Ludzie z żelaza” trafili do Gorzowa Wielkopolskiego przed galerię BWA (Biuro Wystaw Artystycznych).

Kontrowersyjny golas

Rzeźba została przyjęta przez mieszkańców miasta z dużym zaciekawieniem, zdziwieniem, często z uśmiechem (szczególnie na twarzach pań, bacznie przyglądających się „ptaszkowi” człowieka z żelaza) czytaj dalej >>>>>>>>>>>>>

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto