18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bogactwo kuchni włoskiej: oliwa, pomidory, sery, zioła i makaron

Michał Chęciński
Makarony też są włoską specjalnością
Makarony też są włoską specjalnością Polskapresse
Włoskie dania na stałe wpisały się do polskiego menu. Szczególnie upodobaliśmy sobie pizzę, której przygotowanie wcale nie jest takie proste.

KUCHNIA WŁOSKA - restauracje, adresy, telefony

Choć pizzerii we Wrocławiu nie brakuje, to wcale nie tak łatwo trafić na włoski specjał z prawdziwego zdarzenia. Nic dziwnego, zrobienie dobrej pizzy to poważne wyzwanie. Marek Guć, właściciel pizzerii Casa Grande przy ul. Borowskiej, który pracował we Włoszech jako kucharz, opowiedział nam, na czym polega sekret udanej pizzy.

DOLNOŚLĄSKI SMAK - przepisy, porady

- Bez wątpienia ogromne znaczenie odgrywa piec, w jakim jest pieczona. Najsmaczniejszą pizzę zrobimy w piecu opalanym drewnem. Dzięki niemu ciasto będzie idealnie wyrośnięte, a zapach drewna sprawi, że pizza będzie miała niepowtarzalny aromat. Bardzo ważne jest też użycie odpowiedniej mąki. W żadnym wypadku nie uzyskamy perfekcyjnego ciasta z mąki typu 500 ani 550, ale nie mogę zdradzić jakiej dokładnie używamy u nas - mówi.

Piece opalane drewnem we Wrocławiu należą do rzadkości. Większość restauracji piecze pizzę w blaszce, przez co nie jest ona odpowiednio odparowana. W przygotowaniu dobrej pizzy każdy szczegół ma znaczenie. Ciasto musi być odpowiednio długo wyrabiane, nie może też mieć za mało czasu na wyrośnięcie.

Poczytaj też o pomidorowych przysmakach

Włoska kuchnia jest raczej lekka, ponieważ Włosi mają zwyczaj jadać o późnej porze. Do smażenia używa się oliwy z oliwek. Charakterystyczny dla tej kuchni jest też niedługi czas gotowania czy pieczenia.

- Krótka obróbka termiczna pozwala zachować zalety warzyw i innych produktów, które nie zdążą się wygotować i stracić smaku. Dlatego naszą pizzę pieczemy w wysokiej temperaturze 240 stopni - mówi Guć. Zauważa też, że wrocławianom coraz trudniej dogodzić. Klienci stają się wybredni i już nie zadowolą się grubą bułką wysmarowaną ketchupem, jak dziesięć lat temu.

W przypadku pizzy szczególnie ważne jest dobrej jakości salami i świeża papryka pepperoni.
A jeśli ktoś zasmakował we włoskiej kuchni, powinien koniecznie spróbować past, czyli dań, których podstawą jest makaron, sos (pomidorowy lub śmietanowy) z dodatkiem mięsa lub warzyw oraz zioła i ser .

Specjały kuchni włoskiej
Oliwa
Włosi są jednym z głównych producentów oliwy na świecie. Na ich stołach nie może więc jej zabraknąć. Używana jest do smażenia i pieczenia, ale również doprawia się nią dania. Są różne rodzaje oliwy, w zależności od regionu pochodzenia różni gęstością i zapachem. W Toskanii produkuje się oliwę o aromacie orzechowym lub ziołowym, na południu Włoch dominuje oliwa o świeżej barwie i owocowym posmaku.

Ser
Italia to również kraj serów. Najbardziej znane są: mascarpone, parmezan, gorgonzola i mozzarella, która jest polecana do przygotowania pizzy. Tradycyjna mozzarella jest produkowana z mleka bawolego. Nie jest tania, ale możemy ją dostać w polskich supermarketach. Szczególnie cenną właściwością tego sera jest to, że wyjątkowo ciągnie się po stopieniu.

Zioła
We włoskich potrawach nie może zabraknąć ziół. Na pewno makarony czy pizza nie smakowałyby tak doskonale, gdyby nie bazylia, oregano i rozmaryn. Sama bazylia ma ponad 150 odmian. Najlepiej dodawać ją pod koniec przygotowania potrawy, ponieważ rozgotowana traci całkowicie smak i aromat.

Równie ważne jest oregano, które Włosi dodają do prawie wszystkich potraw, w szczególnie do pizzy, past pomidorowych i sosów. Natomiast do zapiekanych ziemniaków dobrze jest dodać rozmaryn, który wzbogaci je o piękny zapach. Dodatkowa zaleta - ułatwia trawienie.

Zobacz też: Sposoby na przyrządzenie pomidora
______________________________________
UWAGA!
W każdym numerze papierowego wydania serwisu naszemiasto.pl (który w każdy poniedziałek i czwartek możecie bezpłatnie otrzymać na ulicach Wrocławia) podajemy przepisy naszych internautów na pyszny "Wrocławski obiadek". Jeśli gotowanie jest także Waszą pasją, a rodzina i znajomi zajadają się przygotowywanymi przez Was potrawami, podzielcie się z nami jednym ze swoich przepisów!

Przepis wyślijcie na adres [email protected] w tytule wpisując "Wrocławski obiadek". W treści maila należy - oprócz imienia i nazwiska - podać także dane kontaktowe (adres - do wiadomości redakcji) oraz umieścić listę składników i opis przygotowania potrawy. Do przepisu należy dołączyć zdjęcie przygotowanego przez Was "obiadku".

Autorów przepisów, które zostaną wydrukowane w papierowym wydaniu serwisu naszemiasto.pl, będziemy nagradzać książkami kucharskimi.

Uwaga! Wysyłając przepis oświadczasz, że jesteś jego autorem i zgadzasz się na jego publikację w serwisie naszemiasto.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pasztet z białej fasoli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Bogactwo kuchni włoskiej: oliwa, pomidory, sery, zioła i makaron - Wrocław Nasze Miasto

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto